2008 Creative Arts Primetime Emmy Winners Announced

On Saturday, September 13, The Academy of Television Arts & Sciences (ATAS) awarded the 2007-2008 Creative Arts Primetime Emmys for programs and individual achievements at the 60th Annual Emmy Awards presentation at the NOKIA Theatre L.A. Live in Los Angeles.
Author:
Publish date:
emmyAward.web.jpg

© Fox Broadcasting Co.

On Saturday, September 13, The Academy of Television Arts & Sciences (ATAS) awarded the 2007-2008 Creative Arts Primetime Emmys for programs and individual achievements at the 60th Annual Emmy Awards presentation at the NOKIA Theatre L.A. Live in Los Angeles.

Following is a list of winners in the music and sound categories. Mix congratulates the winners and all of the nominees on their achievements.

Outstanding Original Main Title Theme Music
Pirate Master, Episode 102 (CBS)
Russ Landau, Composer

Outstanding Music Composition For A Series (Original Dramatic Score)
Pushing Daisies, “Pigeon” (ABC)
Jim Dooley, Composer

Outstanding Music Composition For A Miniseries, Movie or A Special(Original Dramatic Score)
The Company, “Night 1” (TNT)
Jeff Beal, Composer

Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (One Hour)
Lost, “Meet Kevin Johnson” (ABC)
Robert Anderson, Production Mixer
Frank Morrone, Re-Recording Mixer
Scott Weber, Re-Recording Mixer

Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) and Animation (Area Award: Possibility of one, more than one or, if none has a majority, no award.)
30 Rock, Episode 210 (NBC)
Griffin Richardson, Production Mixer
Tony Pipitone, Re-Recording Mixer
Bill Marino, Re-Recording Mixer


Outstanding Sound Mixing For A Miniseries Or A Movie

John Adams, “Don’t Tread On Me” (HBO)
Jay Meagher, C.A.S., Production Mixer
Marc Fishman, Re-Recording Mixer
Tony Lamberti, Re-Recording Mixer

Outstanding Sound Mixing For A Variety, Music Series Or A Special (Area Award: Possibility of one, more than one or, if none has a majority approval, no award.)
50th Annual Grammy Awards (CBS)
Thomas Holmes, Production Mixer
Klaus Landsberg, Production Mixer
John Harris, Broadcast Music Mixer
Eric Schilling, Broadcast Music Mixer
Eric Johnston, Broadcast Audio Playback Mixer
Tom Pesa, Foldback Mixer
Mikael Stewart, FOH Production Mixer
Ron Reaves, FOH Music Mixer
Mike Parker, Stage Foldback Mixer
Bob LaMasney, Audio Sweetener

Outstanding Sound Mixing For Nonfiction Programming (Single Or Multi-Camera)
American Masters: Tony Bennett—The Music Never Ends (PBS)
Jason King, Sound Mixer

Outstanding Sound Editing For A Series
Smallville, “Bizarro” (CW)
Michael E. Lawshe, Supervising Sound Editor
Norval ‘Charlie’ Crutcher III, Supervising ADR Editor
Jessica Dickson, Dialog Editor
Timothy Cleveland, Supervising Sound Effects Editor
Marc Meyer, Sound Effects Editor
Paul J. Diller, Sound Effects Editor
Albert Gomez, Sound Effects Editor
Casey Crabtree, Foley Artist
Michael Crabtree, Foley Artist
Chris McGeary, Music Editor

Outstanding Sound Editing For A Miniseries, Movie Or A Special
John Adams, “Don’t Tread On Me” (HBO)
Stephen Hunter Flick, Supervising Sound Editor
Vanessa Lapato, ADR Supervisor
Kira Roessler, Dialog Editor
Curt Schulkey, Dialog Editor
Randy Kelly, Sound Effects Editor
Ken Johnson, Sound Effects Editor
Paul Berolzheimer, Sound Effects Editor
Dean Beville, Sound Effects Editor
Bryan Bowen, Sound Effects Editor
Patricio Libenson, Sound Effects Editor
Solange S. Schwalbe, M.P.S.E., Sound Effects Editor
David Fein, Foley Artist
Hilda Hodges, Foley Artist
Alex Gibson, Music Editor

Outstanding Sound Editing For Nonfiction Programming (Single Or Multi-Camera)
The War, “When Things Get Tough” (PBS)
Erik Ewers, Sound Effects Editor
Ryan Gifford, Sound Effects Editor
Mariusz Glabinski, Sound Effects Editor
Magdaline Volaitis, Sound Effects/ Dialog Editor
Ira Spiegel, Sound Effects Editor
Marlena Grzaslewicz, Dialog Editor
Jacob Ribicoff, Music Editor

For more on the Creative Arts Primetime Emmys, click here.