2010 Grammy Award Nominations Announced

Author:
Publish date:
Social count:
0
Grammylogo.web.jpg

The Recording Academy has unveiled its nominees for the 52nd Annual Grammy Awards, which will take place on January 31, 2010 and be broadcast on the CBS network. The Recording Academy made its nominations based on recordings that were released during the eligibility year October 1, 2008 through August 31, 2009.

Mix congratulates all of the producers, recording engineers, mix engineers and mastering engineers who have been nominated. Audio production nominations include the following:

Best Engineered Album, Non-Classical
• Imogen Heap: Ellipse (RCA/Megaphonic Records); Imogen Heap, engineer.

• Ray LaMontagne: Gossip In The Grain (RCA Records); Ethan Johns and Dominic Monks, engineers.

• Melody Gardot: My One And Only Thrill (Verve); Helik Hadar and Al Schmitt, engineers.

• Dido: Safe Trip Home (Arista); Jon Brion, Grippa, Greg Koller and Jim Scott, engineers.

• Leslie Mendelson: Swan Feathers (Rykodisc); Richard Alderson, Chris Allen, Roman Klun, Lawrence Manchester, Rob Mounsey, Jay Newland and Gordie Sampson, engineers.

Producer of the Year, Non-Classical (artists' names appear in parentheses)
• T Bone Burnett
Moonalice (Moonalice) (A)
Secret, Profane & Sugarcane (Elvis Costello) (A)

• Ethan Johns
Gossip In The Grain (Ray LaMontagne) (A)

• Larry Klein
Acadian Driftwood (Zachary Richard) (T)
Bare Bones (Madeleine Peyroux) (A)
My One And Only Thrill (Melody Gardot) (A)
Our Bright Future (Tracy Chapman) (A)
Tide (Luciana Souza) (A)

• Greg Kurstin
It's Not Me, It's You (Lily Allen) (A)
Ray Guns Are Not Just The Future (The Bird and The Bee) (A)

• Brendan O'Brien
Black Ice (AC/DC) (A)
Crack The Skye (Mastodon) (A)
The Fixer (Pearl Jam) (S)
Killswitch Engage (Killswitch Engage) (A)
Working On A Dream (Bruce Springsteen) (A)

Record of the Year
• "Halo," Beyoncé; track from I Am... Sasha Fierce (Music World Music/Columbia); Beyoncé Knowles and Ryan Tedder, producers; Jim Caruana, Mark "Spike" Stent and Ryan Tedder, engineers/mixers.

• "I Gotta Feeling," The Black Eyed Peas (Interscope); David Guetta and Frederick Riesterer, producers; will.i.am, Dylan "3-D" Dresdow and Padraic "Padlock" Kerin, engineers/mixers.

• "Use Somebody," Kings Of Leon (RCA Records); Jacquire King and Angelo Petraglia, producers; Jacquire King, engineer/mixer.

• "Poker Face," Lady Gaga; track from The Fame (Streamline/Interscope/Konlive/Cherrytree); RedOne, producer; Robert Orton, RedOne and Dave Russell, engineers/mixers.

• "You Belong With Me," Taylor Swift (Big Machine Records); Nathan Chapman and Taylor Swift, producers; Chad Carlson and Justin Niebank, engineers/mixers.

Album Of The Year
• Beyoncé: I Am... Sasha Fierce
(Music World Music/Columbia); Shondrae "Mr. Bangledesh" Crawford, Ian
Dench, D-Town, Toby Gad, Sean "The Pen" Garrett, Amanda Ghost, Jim
Jonsin, Beyoncé Knowles, Rico Love, Dave McCracken, Terius "The Dream"
Nash, Radio Killa, Stargate, Christopher "Tricky" Stewart, Ryan Tedder
and Wayne Wilkins, producers; Jim Caruana, Mikkel S. Eriksen, Toby Gad,
Kuk Harrell, Jim Jonsin, Jaycen Joshua, Dave Pensado, Radio Killa, Mark
"Spike" Stent, Ryan Tedder, Brian "B-LUV" Thomas, Marcos Tovar, Miles
Walker and Wayne Wilkins, engineers/mixers; Tom Coyne, mastering
engineer.

• The Black Eyed Peas: The E.N.D. (Interscope Records);
Apl.de.ap, Jean Baptiste, Printz Board, DJ Replay, Funkagenda, David
Guetta, Keith Harris, Mark Knight, Poet Name Life, Frederick Riesterer
and will.i.am, producers; Dylan "3D" Dresdow, Padraic "Padlock" Kerin
and will.i.am, engineers/mixers; Chris Bellman, mastering engineer.

• Lady Gaga: The Fame
(Streamline/Interscope/Konlive/Cherrytree); Flo Rida, Colby O'Donis
& Space Cowboy, featured artists; Brian and Josh, Rob Fusari,
Martin Kierszenbaum, RedOne & Space Cowboy, producers; 4Mil, Robert
Orton, RedOne, Dave Russell and Tony Ugval, engineers/mixers; Gene
Grimaldi, mastering engineer.

• Dave Matthews Band: Big Whiskey and the Groogrux King
(RCA Records/Bama Rags Recordings, LLC); Rob Cavallo, producer; Chris
Lord-Alge and Doug McKean, engineers/mixers; Ted Jensen, mastering
engineer.

• Taylor Swift: Fearless (Big Machine
Records); Colbie Caillat, featured artist; Nathan Chapman and Taylor
Swift, producers; Chad Carlson, Nathan Chapman and Justin Niebank,
engineers/mixers; Hank Williams, mastering engineer.

Best Dance Recording
• "Boom Boom Pow," The Black Eyed Peas; track from The E.N.D. (Interscope Records); will.i.am & Jean Baptiste, producers; Dylan Dresdow, mixer.

• "When Love Takes Over," David Guetta and Kelly Rowland; track from One Love (Astralwerks); David Guetta and Frederic Riesterer, producers; Veronica Ferraro, mixer.

• "Poker Face," Lady Gaga; track from The Fame (Streamline/Interscope/Konlive/Cherrytree); RedOne, producer; Robert Orton, RedOne and Dave Russell, mixers.

• "Celebration," Madonna (Warner Bros.)

• "Womanizer," Britney Spears; track from Circus (Jive/Zomba); K. Briscoe, producer; Serban Ghenea, mixer.

Best Historical Album
The Complete Chess Masters, 1950-1967 (Hip-O Select/Geffen Records); Andy McKaie, compilation producer; Erick Labson, mastering engineer (Little Walter).

My Dusty Road (Rounder); Scott Billington, Michael
Creamer and Bill Nowlin, compilation producers; Doug Pomeroy, mastering
engineer (Woody Guthrie).

Origins Of The Red Hot Mama, 1910-1922 (Archeophone
Records); Meagan Hennessey and Richard Martin, compilation producers;
Richard Martin, mastering engineer (Sophie Tucker).

Take Me To The Water: Immersion Baptism In Vintage Music And Photography, 1890-1950
(Dust-To-Digital); Steven Lance Ledbetter and Jim Linderman,
compilation producers; Robert Vosgien, mastering engineer (Various
Artists).

Woodstock—40 Years On: Back To Yasgur's Farm (Rhino);
Cheryl Pawelski, Mason Williams and Andy Zax, compilation producers;
Dave Schultz, mastering engineer (Various Artists).

Best Surround Sound Album
Colabs(51bpm);
David Miles Huber, surround mix engineer; David Miles Huber, surround
mastering engineer; David Miles Huber, surround producer (David Miles
Huber, Allen Hart, DJ Muad'Deep, Seren Wen, Musetta, Henta, Marcell
Marias & Gail Pettis)

Flute Mystery (2L/Lindberg Lyd); Morten Lindberg and
Hans Peter L'Orange, surround mix engineers; Morten Lindberg, surround
mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Emily Beynon,
Vladimir Ashkenazy, Fred Johnny Berg, Catherine Beynon &
Philharmonia Orchestra)

• Kleiberg: Treble & Bass (2L/Lindberg Lyd); Morten
Lindberg and Hans Peter L'Orange, surround mix engineers; Morten
Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround
producer (Daniel Reuss, Trondheim Symfoniorkester, Marianne Thorsen and
Göran Sjölin)

1970-1975 (Atlantic/Rhino); Nick Davis, surround mix
engineer; Tony Cousins, surround mastering engineer; Nick Davis,
surround producer (Genesis)

Transmigration (Telarc); Michael Bishop, surround mix
engineer; Michael Bishop, surround mastering engineer; Elaine Martone,
surround producer (Robert Spano, Atlanta Symphony Orchestra &
Choruses)

Best Engineered Album, Classical (artist names appear in parentheses)
• Britten: Billy Budd
(Virgin Classics); Neil Hutchinson and Jonathan Stokes, engineers
(Daniel Harding, Nathan Gunn, Ian Bostridge, Gidon Saks, Neal Davies,
Jonathan Lemalu, Matthew Rose, London Symphony Chorus & London
Symphony Orchestra)

• Mahler: Symphony No. 8; Adagio From Symphony No. 10 (SFS Media); Peter Laenger, engineer (Michael Tilson Thomas & San Francisco Symphony)

QSF Plays Brubeck (Violinjazz Recordings); Judy Kirschner, engineer (Quartet San Francisco)

• Ravel: Daphnis Et Chloé (BSO Classics); Jesse Lewis
and John Newton, engineers (James Levine, Tanglewood Festival Chorus
& Boston Symphony Orchestra)

• Shostakovich: Symphonies Nos. 1 & 15 (Mariinsky); John Newton and Dirk Sobotka, engineers (Valery Gergiev & Orchestra of the Mariinsky Theatre)

Producer of the Year, Classical (artist names appear in parentheses)
• Blanton Alspaugh
• Carlson, David: Anna Karenina
(Stewart Robertson, Christine Abraham, Sarah Colburn, Robert Gierlach,
Christian Van Horn, Kelly Kaduce, Opera Theatre of Saint Louis and
Saint Louis Symphony Orchestra)
• Menotti: Amahl and The Night Visitors: My Christmas
(Alastair Willis, Ike Hawkersmith, Kirsten Gunlogson, Dean Anthony,
Todd Thomas, Kevin Short, Bart LeFan, Chicago Symphony Chorus,
Nashville Symphony Chorus and Nashville Symphony Orchestra)
• Ravel: L'Enfant Et Les Sortilèges
(Alastair Willis, Julie Boulianne, Chicago Symphony Chorus, Chattanooga
Boys Choir, Nashville Symphony Chorus & Nashville Symphony
Orchestra)
• Schubert: Death and The Maiden (JoAnn Falletta and Buffalo Philharmonic Orchestra)
• Sierra, Roberto: Missa Latina 'Pro Pace' (Andreas Delfs, Nathaniel Webster, Heidi Grant Murphy, Milwaukee Symphony Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra)

• Steven Epstein
• Adams: Doctor Atomic Symphony (David Robertson and Saint Louis Symphony Orchestra)
• Bernstein: Mass
(Marin Alsop, Jubilant Sykes, Asher Edward Wulfman, Morgan State
University Choir, Peabody Children's Chorus and Baltimore Symphony
Orchestra)
• Corigliano: A Dylan Thomas Trilogy (Leonard Slatkin, George Mabry, Sir Thomas Allen, Nashville Symphony Chorus & Nashville Symphony Orchestra)
• Fauré: Piano Quintets (Fine Arts Quartet and Cristina Oritz)
• Yo-Yo Ma & Friends: Songs Of Joy and Peace (Yo-Yo Ma and Various Artists)

• John Fraser
• Britten: Billy Budd (Daniel Harding,
Nathan Gunn, Ian Bostridge, Gidon Saks, Neal Davies, Jonathan Lemalu,
Matthew Rose, London Symphony Chorus & London Symphony Orchestra)
Midsummer Night (Kate Royal, Edward Gardner, Crouch End Festival Chorus and Orchestra of English National Opera)
• Schubert: Schwanengesang (Ian Bostridge and Antonio Pappano)
Shadows of Silence (Leif Ove Andsnes, Franz Welzer-Möst and Sinfonieorchester Des Bayerischen Rundfunks)

• David Frost
An American Journey (Eroica Trio)
Journey To The New World (Sharon Isbin, Mark O'Connor and Joan Baez)
• Korngold: Violin Concerto; Schauspiel Overture; Much Ado About Nothing (Philippe Quint, Carlos Miguel Prieto and Orquesta Sinfonica de Mineria)
• Mozart: Piano Concertos 21 & 22 (Jonathan Biss and Orpheus Chamber Orchestra)
• O'Connor, Mark: String Quartets Nos. 2 & 3 (Ida Kavafian, Mark O'Connor, Paul Neubauer and Matt Haimovitz)

• James Mallinson
• MacMillan, James: St. John Passion (Sir Colin Davis, Christopher Maltman, London Symphony Chorus & London Symphony Orchestra)
• Mahler: Symphony No. 8
(Valery Gergiev, Choir Of Eltham College, Choral Arts Society of
Washington, London Symphony Chorus and London Symphony Orchestra)
• Shostakovich: Symphonies Nos. 1 & 15 (Valery Gergiev and Orchestra of the Mariinsky Theatre)
• Shostakovich: The Nose
(Valery Gergiev, Andrei Popov, Sergei Semishkur, Vladislav Sulimsky,
Chorus of the Mariinsky Theatre and Orchestra of the Mariinsky Theatre)

Best Classical Album
• Bernstein: Mass (Naxos); Steven Epstein, producer; Richard King, engineer/mixer

• Mahler: Symphony No. 8; Adagio From Symphony No. 10 (SFS Media); Andreas Neubronner, producer; Peter Laenger, engineer/mixer; Andreas Neubronner, mastering engineer

• Ravel: Daphnis Et Chloé (BSO Classics); Elizabeth Ostrow, producer; Jesse Lewis and John Newton, engineers/mixers; Mark Donahue, mastering engineer

• Ravel: L'Enfant Et Les Sortilèges (Naxos); Blanton Alspaugh, producer; Mark Donahue and John Hill, engineers/mixers

• Shostakovich: The Nose (Mariinsky); James Mallinson, producer; John Newton and Dirk Sobotka, engineers/mixers; Mark Donahue, mastering engineer

Best Opera Recording
• Britten: Billy Budd (Virgin Classics); John Fraser, producer (London Symphony Orchestra; Gentlemen of the London Symphony Chorus)

• Messiaen: Saint François D'Assise (Opus Arte); Karin Elzendoorn, producer (The Hague Philharmonic; Chorus of De Nederlandse Opera)

• Musto, John: Volpone (Wolf Trap Recordings); Blanton Alspaugh, producer (Wolf Trap Opera Company)

• Shostakovich: The Nose (Mariinsky); James Mallinson, producer (Orchestra of the Mariinsky Theatre; Chorus of the Mariinsky Theatre)

• Tan Dun: Marco Polo (Opus Arte); Ferenc van Damme, producer (Netherlands Chamber Orchestra; Cappella Amsterdam)

Click here for the complete list of 52nd Annual Grammy Awards nominees.

Visit Mix's special Grammy Awards Website to check out coverage of last year's ceremony, and stay tuned for Mix's special coverage of the 2010 Grammy Awards